Кадровата дейност на настоящия Висш съдебен съвет (ВСС) се замразява. Това решиха окончателно депутатите с приетите на второ четене промени в Закона за съдебната власт. Времето не стигна за приемането на целия законопроект, затова депутатите ще продължат работата по него и преди парламентарния контрол днес, но не е ясно дали ще успеят и тогава. Междувременно за днес има насрочено и заседание на ВСС.

Основната дейност на съвета се замразява заради изтеклия му 5-годишен мандат, който приключи през октомври 2022 г.

Общо взето срещу завидните си заплати, които ще продължат да получават до конституирането на следващия съвет, кадровиците ще трябва да организират изборите за приемниците си.

В закона бяха разписани разпоредби, които ограничават хора, които са били председател на върховен съд или главен прокурор в мандата на предходния съвет, или такива, които са изпълнявали функциите на председател на върховен съд или главен прокурор, за повече от 6 месеца, да не могат да бъдат избирани за член на съвета.

Това означава, че двама топ магистрати – вече бившият шеф на Националното следствие и бивш и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, както и бившият председател на Върховния административен съд Георги Чолаков, няма да могат да влязат в следващия съвет. За Сарафов в съдебните среди се твърди, че е била подготвяна номинацията и избора му от квотата на следователите.

ГЕРБ и ДПС нямат коментари по проекта, като хората на Бойко Борисов вече заявиха, че нямат претенции и биха подкрепили всяка номинация на ПБ за съвета.

Материалът Двама топ магистрати отрязани от ВСС е публикуван за пръв път на Краля на Мрежата.

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Народ

Сподели сайта, ако ти харесва. Благодарим ти !