25 души, 5-ма от които общински служители, са задържани във Варна при вчерашната полицейска акция заради „Баба Алино“. Не на всички, а на някои от тях ще бъдат повдигнати обвинения.

Това стана ясно от думи на министъра на вътрешните работи  Иван Демерджиев днес пред журналисти. Голяма част от операцията протече в кабинетите на район „Приморски“. Знае се, че именно от там през 2023 г. тръгват фалшивите удостоверения за търпимост. До снощи бе известно за 7 арестувани. 

„Невзоров е разпитан подробно. Изясняват се механизми не само по отношение на възникването на това незаконно селище на КУБ, но и други незаконни практики в община Варна. Събират се доказателства. Повече от десетки са разпитани и са събрани подробно доказателства за незаконни практики – те ще бъдат до край изяснени, отговорниците ще бъдат предадени на прокуратурата“, каза Демерджиев. Проверките са обхванали между 2 и 4 години назад във времето.

„Покрай документите стана ясно, че някой от служителите и ръководните длъжностни лица в община Варна са си позволявали да бъдат замесвани в такива практики и по други случаи, които нямат нищо общо с Олег Невзоров и корпорация КУБ“, каза Демерджиев. По думите му, документите за търпимост, които се ползват при незаконно строителство, са „практика, която не е прилагана само спрямо тях (вероятно има предвид конкретния инвеститор в Баба Алино), а им е предложена и приложена стара, позната практика в тази община“.

Министърът отказа да коментира дали сред задържаните е кметът на район „Приморски. Той потвърди, че Невзоров е казал доста неща около схеми. Но се проверявали и средствата на украинеца: „Изяснява се произходът на средствата и то в много по-широк обем от този, който се очаква. Изясняват се движенията на средства, които не касаят само България“.

Материалът Масови арести във Варна! И общинари са в килия е публикуван за пръв път на Краля на Мрежата.

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Народ

Сподели сайта, ако ти харесва. Благодарим ти !