
Бившата министърка на туризма (2014-2020 г.) Николина Ангелкова ударно строи два огромни палата в най-скъпия столичен квартал „Бояна“, в местността Киноцентъра, инвестирайки в строежа на помпозните жилищни кооперации няколко милиона евро, установи проверка на „Уикенд“.
Двете огромни сгради, находящи се на улица „Екатерина Божилова“ №31, са почти изцяло завършени, а фасадите им са облицовани с мрамор и гранит. За изграждането на двете кооперации е наета частна строителна фирма, а съседите на Ангелкова издават, че бившата министърка на туризма всеки ден идва на строителната площадка с лимузината си „Мерцедес Майбах“, за да надзирава строителните дейности и за да се кара с ръководителя на десетките ангажирани в градежа на палатите й работници.
Преди дни Ангелкова устоила чутовен скандал на майсторите, които не били поставили както трябва скъпоструващите системи за въздуховоди с филтриране на въздуха. Майсторите не монтирали правилно генераторите за озон, за които Агелкова платила над 200 000 евро и климатичните системи не сработили, което вбесило капризната екс министърка.
„Псуваше като хамалин в 2 часа на обяд, наложи се мъжът ми да й направи забележка“, ожали се съседка по имот на Николина Ангелкова. Всички комшии на бившата министърка на туризма пък се чудят как разточителното строителство за милиони в „Бояна“ не е привлякло вниманието на прокуратурата и Антикорупционната комисия.
Според грубата оценка на хора от строителния бранш, за изграждането на двата палата в местността Киноцентъра в „Бояна“, Николина Ангелкова е похарчила минимум 3 милиона евро до този момент, като в сметката не влизат вътрешното обзавеждане. „Строи се качествено и с най-скъпите възможни строителни материали. Мраморът и гранитът й бяха докарани с тирове директно от Италия“, разказват живеещите на улица „Екатерина Божилова“, които се оплакват, че заради строителните дейности живеят вече втора година в прахоляк и в шум.
Николина Ангелкова се домогна до апетитния парцел от над 2 декара в „Бояна“ през 2018 г., като тогава обяви, че престижния имот е подарък от родителите й.
Признанието на Ангелкоова беше направено след намек на тогавашния вицепремиер Валери Симеонов, че притежава скъпоструващ недклариран парцел, придобит по неясен и лъхащ на корупция начин.
„Имотът е закупен в края на 2018 г., предстои да бъде деклариран в ежегодната декларация за имущество и интереси по чл. 35, ал. 1, т. 2 от Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, която се подава за предходна календарна година. Това задължение следва да изпълня в срок до 15 май 2019 г., съгласно чл. 38, ал. 1, т. 2 от същия закон. Става въпрос за покупка само на парцел урегулиран поземлен имот, находящ се във вилна зона „Киноцентъра”. Къщата и гаражът, които са отбелязани на кадастралната карта, са били необитаеми много години и са негодни за ползване и предстои задължително събаряне, което е допълнителен разход.
Паричните средства за покупката на имота са от моите родители, като всички данъци са надлежно заплатени.
За справка можем да Ви предоставим какви са пазарните цени на парцели в посочените квартали: (средно 122 до 220 евро за кв. метър, като върху парцелите също има необитаеми постройки). Заявявам, че за всяка една сделка преди нейното сключване съм възлагала извършването на пазарна оценка на имота от лицензиран оценител, вписан в публичния регистър на Камарата на независимите оценители. Видно е, че цената на покупко-продажбата отговаря на действителната пазарна цена към момента на извършване на сделката и съобразно индивидуалните характеристики на конкретния имот“, оправда се в типичния си арогантен стил през далечната 2019 г. Николина Ангелкова. Седем години по-късно бившата министърка на туризма не дава обяснения откъде са милионите за мащабните строителни дейности по изграждането на двете жилищни кооперации.
Живеещите в района твърдят, че един от палатите ще остане за Ангелкова, а другата кооперация е съставена от 8 апартамента, като всеки един от тях ще се продава на цена, започваща от 800 000 евро. Най-просторният и голям апартамент във ВИП кооперацията на Ангелкова струва 1,5 милиона евро, като според мълвата в него ще се настани доскорошната министърка на туризма в служебния кабинет на Андрей Гюров Ирена Георгиева. Ангелкова и Георгиева са близки приятелки и съмишленички в куп съмнителни схеми, минаващи през Министерството на туризма.
През пролетта на 2024 г. името на Николина Ангелкова неочаквано изскочи в митничарската афера, по която бяха арестувани тогавашната шефка на Агенция „Митници“ Петя Банкова и главния секретар на МВР Живко Коцев по обвинения, че са закриляли контрабандни цигарени канали на Никола Николов- Паскал и баща и син Марин и Стефан Димитрови – Ярите. В разгара на скандала в медиите изтекоха снимки на Ангелкова с Живко Коцев и впоследствие стана известно, че двамата са поддържали интимна връзка.
На една от снимките Коцев и Ангелкова позират пред ВИП залата на летище „София“ заедно с контрабадиста Стефан Димитров – Малката Яра, а на другата снимка ченгето с присадената коса се вози на задната седалка на „Мерцедес Майбах“ до Ангелкова и демонстрира скъпия си часовник. Тогава бившата министърка на туризма коментира, че се познава с Коцев от по-малко от година и че се е виждала с него „както на публични събития, така и по поводи“, но не се интересувала от работата му.
От тв интервю на тогавашния градски прокурор на София Илиана Кирилова стана известно, че Ангелкова е била разпитана като свидетел, но не се е разпознала на снимките с бившия главен секретар на МВР Живко Коцев и е обявила, че няма спомен да се е снимала с него. „Нейната роля по това разследване предстои да се изясни. Ако лицево-идентификационната експертиза потвърди, че е тя, се притеснявам за нея евентуално дали пък няма проблеми с паметта“, коментира тогава прокурор Илиана Кирилова.
Материалът Николина Ангелкова строи 2 палата за милиони в „Бояна“ е публикуван за пръв път на Краля на Мрежата.
Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели
Народ
Be the first to comment